Дали сте спремни за сезоната на сандали?

25 мај, 20110
pedicure

Дали има нешто по лошо од несредени нозе облечени во сандали? Тоа што кожата на стапалата е пет пати подебела од кожата на другите делови на телото, не значи дека треба пет пати повеќе да ја занемаруваме. Освен од естетски причини, негата на стапалата е потребна и од медицински причини.

Затоа не дозволувајте да излезете со сандали, а претходно не сте направиле педикир. Доволно е по секое туширање кога нанесувате крема за тело, да нанесете еден слој и на стапалата. Педикир правете дома. Нема пореба да трошите време и да одите по салони. 10 минути се доволни да посветите на нозете и тие да изгледаат убаво. Летно време користете хидрантни креми кои ќе ја освежат кожата на нозете. Не заборавајте и да ја отстраните задебелената кожа која не само што лошо изгледа туку и не дозволува стапалата да дишат.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi