Данска ја враќа граничната контрола

2 јули, 20110
www.timesunion.com
Данскиот парламент го поддржа планот на владата за повторно воспоставување на гранични контроли на границите на Данска.
Данска на десети мај на предлог на десничарската “Данска народна партија“ објави дека има намера повторно да воспостави гранични контроли на границите со Германија и Шведска, со цел да ја заштити својата земја од бранот азиланти кои во последно време ја потресоа ЕУ од Западен Балкан и од Арапските земји.
Европската унија го критикуваше планот на данската влада дека со тоа се кршат правилата на слободно движење во Шенген зоната, која е дефинирана како една од најголемите цивилизациски придобивки на современа Европа.
Извор: Нетпресс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/