Денес е ден на бакнежите!

6 јули, 20110
couple-kissing

Кога последен пат се бакнувавте? Ова е идеална прилика да го направите тоа. Денес е денот на бакнежите. Со таа цел ќе ви кажеме неколку интересни факти за бакнувањето:

1.  При бакнувањето се лачат многу хормони кои се задолжени за доброто расположение.

2.  Бактериите кои се разменуваат со бакнувањето го поттикнуваат имунолошкиот систем да призведува антитела.

3.  Со еден бакнеж се согоруваат две калории. Кога има многу бакнежи… калориите ќе ги стопите многу лесно.

4.  Во страствен бакнеж се активираат 36 мускули на лицето, се покачува крвниот притисок, се покачува телесната температура.

5.  Во Русија е забрането јавното бакнување, а во некои земји има времеснки ограничувања за јавно бакнување.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/