Depeche Mode

27 јуни, 20110
depeche mode

Депеш Моуд се англиска музичка група за електронска музика формирани во 1980 година во Басилдон, Есекс. Првичниот состав го сочинуваа Дејв Гахан (водечки вокал), Мартин Гор (синтисајзер,гитара,вокал,главен текстописец по 1981 година) и Винс Кларк (синтисајзер,главен текстописец во периодот 1980-81 година).Винс Кларк ја напуштил групата по издавањето на нивниот деби албум во 1981 година и бил заменет од страна на Алан Вајлдер (синтисајзер,тапани), а Гор го преземал пишувањето текстови. Вајлдер ја напуштил групата во 1995 година и оттогаш Гахан, Гор и Флечер продолжија како трио. Депеш Моуд имаа 48 песни на британската топ листа на синглови и број 1 албуми во Британија,САД и низ Европа. Според ЕМИ,Депеш Моуд продале над 100 милиони албуми и синглови низ светот,правејќи ги најуспешната електронска група во музичката историја.Магазинот Кју ги нарече Депеш Моуд „Најпопуларната електронска музичка група која некогаш постоела во светот“.

http://www.youtube.com/watch?v=qqrKxBhKdFM

http://www.youtube.com/watch?v=dQ5ZiMqy_ek

http://www.youtube.com/watch?v=L2GaCnAiuvo

http://www.youtube.com/watch?v=ELFcLuVSN1Q

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/