Долината на водопадите и езерата

7 ноември, 20110
0

Долината „Jiuzhaigou“ е природен резерват што се наоѓа во југозападна Кина и е еден од расфрланите по светот многубројни докази за големината на природата. Паркот е популарен поради големиот број неверојатни водопади и живописни езера и од 1992 е дел од УНЕСКО.

Освен неверојатната природа резерватот е и дом на редица ретки животни и растенија. Едни од најпопуларните жители се големите панди и златните чипоноси мајмуни, а од флората се среќаваат ендемичните видови рододендрон и бамбус.

Откако регионот е објавен за кинески национален парк, неговите посетители се зголемени повеќекратно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş