Домашни маски за лице против акни и митесери

11 ноември, 20110
maska

Доколку сакате беспрекорно лице без акни и митесери, еве неколку „домашни рецепти“ за маски на лице кои ќе направат вашата кожа да заблеска.

За мрсна кожа:
Во блендер направете мешавина од грозје, екстракт од лимон и 2 жолчки. Ставете ја маската на лице и оставете ја да отстои 20 минути , па исплакнете со топла вода.

Лимонот ја чисти кожата и и ја враќа еластичноста. Нанесете сок од лимон на целото лице и оставете го да отстои 20 минути, па исплакнете со студена вода.

Подгответе маска со тиква и млеко. Изматете 2 исчистени парчиња тиква и млеко во блендер, па нанесете ја смесата на вашето лице. По 30 минути исплакнете и ќе видите дека исчазнале вишокот на маснотии од вашата кожа.

За митесери:
Направете смеса од половина лажичка сок од лимон и малку глицерин и нанесете на проблематичните места. Редовната употреба ќе ви помогне да го намалите проблемот со митесерите. . Или се однесуваат паста на куркума и кари, и исплакнете по 15 минути.

Истолчете исушени листови од босилек, нане и други билки. Додајте прав од куркума и промешајте. Потоа на смесата додајте малку вода и изматете додека смесата не се згусне. Нанесете ја маската на проблематичните места и оставете да делува 10тина минути, па исплакнете.

За акни:
Ситно исецкајте ливчиња нане и измешајте ги со овесни снегулки. Навлажнете го лицето и нанесете ја смесата, па оставете ја да дејствува 20 минути, па исплакнете со топла вода.

Изрендајте два компири од средна големина, па смесата нанесете ја на лицето и оставете ја да отстои 20 минути, па исплакнете.

Направете смеса од стопен квасец и млеко и нанесете ја на лицето. Оставете ја да се исуши, а потоа исплакнете го лицето, најпрвин со топла, а потоа со студена вода.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş