Џастин Бибер

29 јуни, 20110
Justin+Bieber+2011+CMT+Music+Awards+Red+Carpet+7NXxd0sC-BVl

Џастин Дру Бибер е канадски поп/Р&Б пејач-текстописец и актер. Бибер беше откриен во 2008 година од страна на Скутер Браун, кој ги гледал видеата на Бибер на Јутуб и подоцна станал негов менаџер. Браун договорил Бибер да се сретне со Ашер во Атланта, Џорџија и Бибер наскоро потпишал договор со Raymond Brown Media Group (RBMG), заедничко вложување меѓу Браун и Ашер, а потоа на снимачки договор со Island Records понуден од Л.A. Рид. Неговиот деби сингл „One time“, објавен во светот во 2009 година, достигнал кулминација во првите десет места во Канада и во првите триесет на повеќе меѓународни пазари. Неговото деби издание, My world, следело на 17 ноември, 2009 година, а на крајот добил платинеста сертификација во САД. Тој стана првиот изведувач кој има седум песни од деби албумот кои се искачиле на Билборд Хот 100.

Неговиот прв целосно издаден студиски албум, My world 2.0, бил издаден на 23 март, 2010 година и добил сличен успех; тој дебитираше на број еден и во рамките на првите десет на неколку земји и добил платинеста сертификација во САД. На неа и претходеа на светската топ-десет сингл, „Baby“, во јануари 2010 година. Музичкото видео на „Baby“ во моментов е рангиран како најгледаното и најдискутираното видео на Јутуб и беше најмногу мразеено сè додека не беше претекнато од страна на песната на Ребека Блек, „Friday“. Бибер сега е на неговата прва турнеја наречена My World tour, и го ослободува ремикс албумот My Worlds Acoustic и Never say never – The Remixes, како и 3Д филмoт Justin Bieber: Never say never– што имаше отворање за викенд и дека скоро има исти рекорд за најголемото отворање викенд за концерт-филм.

Пејачот беше номиниран и му беа доделени бројни признанија во текот на изминатите неколку години, освојувајќи изведувач на годината во 2010 година за американските музички награди, а е номиниран и за најдобар нов изведувач и најдобар поп вокален албум на 53 Греми награди, меѓу другите. Бибер се смета за тинејџерски идол, и е предмет на признание од фановите, како и за критики и контроверзии од работите што се однесуваат на неговата популарност и имиџ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi