Едвин Баз Алдрин вториот човек кој стапна на Месечината се разведува по трет пат

19 јуни, 20110
buzz portrait

Астронаутот Едвин Баз Алдрин вториот човек кој стапна на Месечината се разведува од својата трета сопруга Луис Алдрин по 23 години брак. Тој ја моли јавноста да го почитуваат неговиот приватен живот додека трае процесот на развод.

Баз Алдрин (81) по завршување на војното училиште во Вест Поинт, докторатот на МИТ Универзитетот и учеството во војната во Кореа како пилот,  во 1963 година бил избран во првиот американски свемирски програм.
По капетанот на мисијата Apollo 11, Нил Армнстронг, Баз е вториот човек кој стапнал на месечината.

Откако заминал од NASA, тој имал големи проблеми со алкохолот и депресијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma