Ефтина а здрава

25 февруари, 20110
leka

Светските нутриционисти, леќата ја вбројуваат меѓу петте најздрави јадења. Таа е ефтина храна која е богата со многу прехранбени материи, витамини и минерали.

Позната е по улогата во изградувањето на мускулната маса, зголемување на енергијата, го намалува количеството на шеќер во крвта итн.

Во 100гр варена леќа има околу 110 калории, протеини во изобилство, што е соодветна замена за месо. Од посебна корист е бидејќи содржи леуцин и лизин, амино киселини кои нашето тело неможе да ги произведе. Леќата содржи комплекси од јаглехидрати кои обезбедуваат енергија .

Бидејќи содржи и нерастворливи влакна посебно се препорачува за регулирање на варењето на храната и заштита на цревата од малигни заболувања.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi