Еруптира вулканот Сопутан во Индонезија

3 јули, 20110
Gunung Soputan ( 1783 meter dpl) menyemburkan lava pijar dan awan panas  dengan ketinggian 1000- 1500 meter di Minahasa, Sulawesi Utara, Selasa ( 7/10)
Вулканот Сопутан на островот Сулавеси некаде околу шест часот по локално време почнал да исфрла вулканска прашина и чад до пет километри во воздух, а за населението не постои опасност.
Вулканот Сопутан на индонезискиот остров повторно се активирал, но не постои опасност за околното население.
“Освен тоа што вулканот исфрлаше прашина, испуштал и врел чад, но само во околината на кратерот“, рекол Линг Куснади претставник на локалните власти.
Тој додал дека се препорачува евакуација на луѓе во радиус од шест километри околу вулканот, но на тоа подрачје има само шума. Најблиското село е осум километри оддалечено од вулканот.
Експертите додаваат дека ќе продолжат да ја надгледуваат ситуацијата, а за сега нема поголема опасност.
Извор: Нетпресс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/