Езерото Лотус

28 октомври, 20110
1

Градот Каошиунг кој се наоѓа во Југозападен Тајван е дом на убавината која ве зашеметува – Езерото Лотус. Езерото е познато туристичко место поради енормните замоци, големата статуа на Императорот на темниот рај , инаку Бог на Таоистите. Најпознати градби во овој предел се Пролетниот и Есенскиот павиљон, Змејовидната и Тигрестата пагода и замокот на Конфучије. По сугестија на фасцинантниот изглед кои го даваат лотусите кои пловат по езерото,  преливајќи ја нивната розева боја на рамното огледало, ова езеро го добива и неговото име Лотус. Најлесен начин да се стигне до езерото е со воз, за кој што има железничка станица во градот Каошиунг, додека пешачењето покрај ова ремек дело е најдобар начин убаво да се запознае.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş