ФЕД: Песимистички прогнози за економскиот раст на САД

23 јуни, 20110
Usa_-_Flag
Претставници на американските Федерални резерви (ФЕД) во моментот се попесимистички во поглед на растот на американската економија и стапката на невработеност за разлика од пред два месеци.
Главниот американски авторитет за финансии проценува дека економијата оваа година ќе порасне помеѓу 2,7 и 2,9 отсто.
Тоа е помал раст од оној кој највисоките финансиски претставници кои во своите прогнози во месец април предвиделе раст помеѓу 3,1 и 3,3 отсто.
Забавување на растот на американската економија делумно е резултат од зголемените цени на бензините.
Растот кој го прогнозираат Федералните резерви нема да биде доволен за да се намали стапката на невработеност, која во САД изнесува 9,1 отсто.
ФЕД предвидуваат дека до крајот на годината стапката на невработеност ќе биде помеѓу 8,6 и 8,9 отсто.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/