Фиат се подели на две компании

3 јануари, 20110
fiat_logo_1

Познатата италијанска компанија за автомобили Фиат, вчера се подели на две компании, како производство на комерцијални возила и производство на автомобили. Со тоа е овозможено настанувањето на новата автомобилска компанија меѓу Фиат и Крајслер. Компаниите вчера официјално се појавија на Миланската берза, со имињата Фиат индустриал и Фиат автомобили. Проценките се дека новата автомобилска компнија до 2014 година ќе достигне приход од 64 милијарди евра.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma