Во Хрватска 150 заболени од Х1Н1

4 јануари, 20110
hr-lgflag

Во Хрватска за само недела дена, од крајот на минатата до почетокот на оваа година, двојно се зголемил бројот на заболени од сезонски и свински грип. Регистрирани се 150 заразени со вирусот Х1Н1. Хрватските лекари сметаат дека реалниот број на заболени е дури еден спрема 10. Ако се знае дека лани заболеле околу 59.000 лица, епидемијата во земјата само што почнала. Поради зголемениот број на заболени од вирусот на грипот Х1Н1, се повеќе луѓе во Хрватска сакаат да се вакцинираат.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi