ФОТО: Саем на велосипеди, VeloBerlin 2011

27 април, 20110
0

Велосипед – еднен од најголемите технолошки изуми на човештвото. Измислен е во почетокот на 19 век, возило кое се движи со помош на мускулеста сила и нема потреба од гориво, во почетокот бил најчест начин на транспорт, а како стојат работите со цената на нафтата во светот, изгледа полека пак сите ќе му се вратиме, што е добро. Во светот постојат повеќе од една милијарда велосипеди (што е приближно два пати повеќе отколку автомобили) .
Во Март, во Берлин беше одржан саем на велосипеди и градски возила.

Уживајте во фотографиите:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi