Французите го губат интересот за вино

29 јуни, 20110
salon-vina

Французите постепено го губат интересот за својот водечки национален напиток – виното, што докажува и фактот дека за две генерации.  поторшувачката во Франција е смалена за три милијарди шишиња, што одговара по едно шише неделно кај возрасен жител, пишува Телеграф, повикувајќи се на извештајот на истражувачкиот центар ESC Pau” и Универзитетот од Тулуз.

Виното редовно го пијат само 16% од жителите на Франција е заклучокот на извештајот. Додека порано виното традиционално се консумирало за време на оброците, сега се почесто се служи во баровите и клубовите.

Младите французи немаат силна желба да ја оддржат националната култура и се почесто предност им даваат на други алкохолни напитоци, пред се на коктелите.

Без разлика на постепениот губиток на популарноста на пијалокот на боговите, французите и понатаму остануваат најголеми потрошувачи. Минатогодишната потрошувачка на вино во Франција била на ниво од 29,4 милиони хектолитри, според податоците на Меѓународната организација на лозја и вино (OIV). Во споредба со Шпанија која во 2010 година се испило 10,6 хектолитри вино, во ПОртугалија 4,4 милиони, а Грците 3 милиони хектолитри.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit