Франк Рајкард нов селектор на Саудиска Арабија

29 јуни, 20110
Frank Rijkaard

Фудбалската федерација на Саудиска Арабија го назначи поранешниот тренер на Барселона, Франк Рајкард за нов селектор на најдобрата национална фудбалска селекција.

Интересно е дека пред само неколку дена Федерацијата го назначи Бразилецот Рикардо Гомез за селектор на А репрезентацијата, кој за период од три години требаше да добие сигурни 9 милиони американски долари од постигнатиот договор. На доста комичен начин Гомез беше и отпуштен, без притоа да одработи ниту еден раборен ден во селекцијата, откако побарал малку подолг одмор, поради семејни прични.

Тоа веднаш доведе тој да добие отказ, а сега за нов селектор е назначен Рајкард, кој во 2006. година стана еден од малкумината тренери кои се искачиле на врвот на Европа и како играч и како стратег.

Рајкард со Фудбалската федерација на Саудиска Арабија потпишал договор на три години според кој ќе заработи 11 милиони американски долари.

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi