Гадафи ќе му пресуди на Берлускони

31 јули, 20110
Muammar+Gaddafi+Visiting+Chigi+Palace+Rome+F4vz1y4YkI2l

Либискиот лидер Моамер Гадафи се закани дека ќе го убие италијанскиот премиер Силвио Берлускони, пишува италијанскиот весник “Кориере дела сера”.
Весникот пишува дека Берлускони дознал за заканите преку “сигурни извори”, но не се наведува кои се тие извори.
Берлускони изјавил дека Гадафи не зборувал за неговата “политичка смрт”, туку физичка, пишува весникот.
“Гадафи се заколнал дека ќе го стори тоа”, изјавил Берлускони.
Либија ја потресуваат судири помеѓу владините сили и бунтовниците од февруари годинава. Меѓународната НАТО операцијата против приврзаниците на Гадафи започна на 19 март, и според резолуцијата на ОН би требало да трае се до септември.
Италија е активно вклучена во воените операции во Либија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit