Гадафи се закани: Стотици Либијци ќе изведат самоубиствени напади по цела Европа

9 јули, 20110
gaddafi5_libya_1838671i

Либискиот лидер Моамер Гадафи се закани дека војната од Либија ќе ја пренесе во Европа како освета за воената операција која што НАТО ја води против него.

Во говор, емитуван на либиската државна телевизија, Гадафи се закани дека ќе испрати стотици Либијци да изведат самоубиствени напади во Европа.
“Ќе испратам стотици Либијци самоубијци. Ви кажав, око за око, заб за заб. Но, ќе им дадеме прилика да се вразумат“, рекол Гадафи во својата говорна порака.
Бунтовниците кои напредувале на два фронта во изминатите две недели вчера претрпеле загуби. Најмалку шест бунтовници загинале, а 17 биле ранети на военото поле близу Мисрата.
Десетици илјади приврзаници на Гадафи и племенски лидери вчера се собрале на Зелениот плоштад во Триполи, во знак на поддршка на либискиот лидер, кој по 40 години владеење и петмесечна војна одбива да си замине од власт.
Во една од новите мерки на меѓународниот финансиски притисок врз Гадафи, Турција замрзна милијарди долари резерви од централната банка на Либија, кои се депонирани во нејзини банки, јавија вчера турските медиуми.
Извор: Нетпресс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit