Ѓоковиќ преку Надал до титулата во Мадрид

9 мај, 20110
113847559_crop_650x440

Рафаел Надал – Новак Ѓоковиќ 5:7, 4:6

Новак Ѓоковиќ потврди на мадридската земја дека моментално е најдобар тенисер на светот, совладувајќи го првиот играч на АТП листата Рафаел Надал со 2:0 во сетови пос два часа и 17 минути игра.

Триумфот за Ѓоковиќ е уште позначаен ако се има предвид и фактот дека Србинот со оваа победа ја прекина серијата од 37 победи во низа за Шпанецот на земјени терени. Последен пат Надал беше поразен на оваа подлога уште 2009. година од Робин Седерлинг.

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi