Ѓоковиќ во 2011. година заработи 4,7 милиони долари

11 мај, 20110
Barclays ATP World Tour Finals - Media Day

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ сезона ги освои сите шест турнири на кои играше и заработи 4.782.062 долари, двојно повеќе од првиот тенисер на светот, Шпанецот Рафаел Надал.

Кај тенисерките според заработувачката во водство е Белгијанката Ким Клајстерс со заработка од 2.277.758 долари, а втора е водечката тенисерка на ВТА листата Каролина Вознијацки од Данска, која од турнирски награди доби 1.780.467 долари.

Листа според заработувачката кај тенисерите:

1. Новак Ѓоковиќ 4.782.062,

2. Рафаел Надал 2.352.778,

3. Давид Ферер 1.459.914,

4. Рожер Федерер 1.395.873,

5. Енди Мареј 1.363.784,

6. Робин Содерлинг 846.411,

7. Томаш Бердих 646.390,

8.Николас Алмагро 631.249,

9. Александар Долгополов 562.626,

10. Хуан Мартин дел Потро 552.208.

Листа според заработувачката кај тенисерките:

1. Ким Клајстерс 2.277.758,

2. Каролина Вознијацки 1.780.467,

3. Викторија Азаренка 1.657.768,

4. Ли На 1.380.939,

5. Петра Квитова 1.257.817,

6. Вера Звонарева 812.504,

7. Марија Шарапова 634.432,

8. Агњешка Радванска 571.734,

9. Марион Бартоли 523.665,

10. Флавија Пенета 506.606.

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma