Го стигна клетвата од илјадниците мртви души..Младиќ опериран во Хаг!

18 август, 20110
Ratko Mladic

Хагшкиот осуденик Ратко Младиќ вчера имал операција во холандската болница “Броново” и наводно после операцијата се чувствувал добро.
Во Хагшкиот трибунал не сакале да ја коментираат информацијата во врска со хируршкиот зафат на Ратко Младиќ, бидејќи, како што изјавила портпаролката на судот Нерма Јелачиќ без дозвола od обвинетиот не смеат да изнесуваат детали за неговото здравје.

Младиќ во вторникот бил подложен на операција на хернија, каде по операцијата телефонски го известил своето семејството за неговата состојба, известува Б92.

Истиот ден кога Младиќ бил префрлен во болницата “Броново”, од трибуналот стигнало известување дека обвиненителството побарало обвинението према Младиќ ќе се подели на два дела и да се оддржат две одделни судења.

Како една од причините било наведено влошеното здравје на Ратко Младиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi