Годишнина од смртта на Јосип Броз Тито

4 мај, 20110
Josip_Broz_Tito_0001
Денес се навршуваат 31 година од смртта на Јосип Броз Тито, кој бил повеќегодишен претседател на Сојузот на комунисти на Југославија и СФРЈ.
Се очекува негови сопартијци и следбеници од сите краеви на некогашна Југославија да ја одбележат смртта на Тито со полагање венец со свежо цвеќе и оддавање почит во “Куќата на цвеќето“ во Белград.
Лидерот на југословенските комунисти и доживотен претседател на Југославија починал на четврти мај 1980 година во Љубљана, а погребан е четири дена подоцна во “Куќата на цвеќето“, во Белград.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi