Голи велосипедисти во Чиле

13 јуни, 20110
naked_bike_ride6

Двестотини луѓе учестувуваа во првото возење на голите велосипедисти во Чиле кои бараат поголема почит за велосипедистите во сообраќајот. Демонстрантите возеле по улиците на Сантијаго, а скоро сите беа делумно или целосно соблечени. На местото на настанот, сепак се појави и полиција која наводно морала да уапси неколкумина од демнострантите поради кршење на јавниот ред и мир.

Голите велосипедисти го привлекле вниманието за опасностите кои се случуваат низ сообраќајот во Сантијаго, во Сао Паоло и Мексико едни од највалканите градови во светот.

Меѓународното светско движење за World Naked Bike Ride, основана е во Шпанија пред 11 години, а целта им е да се борат за правата на велосипедистите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma