Google ја купува Motorola

16 август, 20110
googlemotorola

Google штотуку го објави договорот со куповната фирма Моторола Мобилити.

Компанијата за онлине пребарување ја купи Моторола за околу 12,5 милијарди долари или 40 долари по акција, во ќеш.

“Потполна обврска на Моторола Андроид создаде природни услови за двете компании да се поврзат. Заедно ќе создадеме прекрасни работи за нашата компанија која ќе дава сјајен резултат  за целиот Андроид екосистем и да се зголеми конкурентноста во светот на мобилни телефони во корист на клиентите, деловните партнери и програмери”, рече Лери Пејџ главен извршен директор на Гоогле.

Моторола Мобилити и понатаму ќе биде носител на лиценцата на Андроид кој ќе биде остане отворен ОС.Гоогле ќе ја води Моторола Мобилити како одвоен бизнис.

“Го делевме продуктивното партнерство со Гоогле како да напредуваме со Андроид платформата и сега ќе, преку ова здружување, ќе бидеме во можност да направиме повеќе во областа на иновациите”, кажа Сандџеј Џа, извршен директор на Моторола Мобилити.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit