Gumpert Tornante

25 октомври, 20110
0

Италијанската фирма за дизајн – “Touring Superleggera” и германскиот производител на супер-автомобили Gumpert се претстави со спортскиот автомобил “Tornante” на саемот за автомобили во Женева – 2011 година. Поддржано од подвозјето на Audi, ова купе ќе оди во продажба во 2012 година. Gumpert вели дека “основната верзија” на Tornante ќе има 700 КС, со “алтернатива” на твин-турбо 4,2-литарскиот V-8. Очекувајте тоа да биде уште еден мотор од Audi, најверојатно верзија на V-10 мотор кој се користи во Audi R8 и Lamborghini Gallardo.

6-брзински автоматски менувач со tip-tronic е стандардна опрема за Tornante. Според Gumpert, преносот е способен за менување на брзини во само 40 милисекунди.

Основниот модел на Tornante, наменет за следната година, наверојатно ќе чини околу 400.000 $, односно ќе има слична цена со предходниот модел Apollo, кој според Gumpert сеуште ќе остане во производство.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma