Guns N’ Roses

9 јуни, 20110
23669_guns_n_roses

Guns N’ Roses (понекогаш познати само по кратенката GN’R) се хард рок бенд основан во Лос Анџелес, Калифорнија во 1985 година. Guns N Roses со нивниот уникатен стил ги соединија панкот, блузот и треш металот во уникатен стил којшто беше доминантен во тоа време – хер метал. Овој контроверзен бенд од своето основање до денес има поминато низ доста промени во составот. Има издадено шест студиски албуми и еден албум во живо за време на своето постоење. Фановите понекогаш ќе го скратат името Guns N’ Roses во the „Gunners“.

Токму во времето кога во поп музиката владееше денс звукот и поп металот Guns N Roses на сцена основниот, силен и грд рок ен рол. Бендот (во свое оригинално издание) е составен од Аксл Роуз(вокал), Слеш (главна гитара), Изи Стредлин (ритам гитара), Деф Мекејган (бас гитара) и Стивен Адлер (тапани). Guns N Roses ги донесоa гитарските рифови вредни за споредба со Aerosmith и The Rolling Stones, додека Аксл веродостојно ги опишуваше своите приказни за секс, дрога и апатија во големиот град, сето поткрепено од одлична ритам секција на Даф и Стивен. Со Appetite for Destruction, најпродаваниот деби албум во историјата, Guns N Roses стекнаa статус на ѕвезди во доцните 80-ти добиени со хард рок и хедонистичка бунтовност што малку присеќава на почетокот од Ролинг Стоунс . Комбинирајќи хеви метал технологија со панк став, Guns N Roses предизвика обвиненија за разновидните фанатизми, но фасцинираа со музика полна со бес која беше како нарачана на неразвите емоции на хард рокерите, публика составена пред се од млади белци во своите дваедесети.

http://www.youtube.com/watch?v=vcWTTs8QVRc

http://www.youtube.com/user/GunsNRosesVEVO?blend=6&ob=5

http://www.youtube.com/watch?v=VlzptZ9wieQ

http://www.youtube.com/watch?v=leYh3qr9M4c&playnext=1&list=PL2AA9910EE9BC0258

http://www.youtube.com/watch?v=E9VhD4SccSE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma