Hennessey Venom GT

21 октомври, 20110
0

Hennessey Performance Engineering – творецот на  Venom 1000 Viper планира да ја избрише конкуренцијата во 0-320 km/h, со објавата на плановите за супер-моќен концептуален автомобил наречен Venom GT. Овој автомобил со алуминиумска каросерија со мотор во средината и 2 седишта со тежина од некои 1220 кг, се напојува со еден од моторите на Hennessey – twin-turbo V-10, со 1000 коњски сили. Тоа овозможува неверојатна моќ во сооднос со тежината (само 1,23 кг по коњска сила) во автомобил кој тежи 364 кг помалку од Hennessey Viper 1000 и 682 кг помалку од Bugatti Veyron!

Џон Хенеси вели дека Venom GT треба да достигне 100 km/h за помалку од 2,5 секунди и дека постојат неколку заинтересирани купувачи кои се подготвени да го финансираат развојот на концептот, кој вели дека ќе се базира на шасијата на Lotus Exige, но соодветно модифициран за големите американски V-10 мотори.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi