Храна која не прави повеќе гладни

13 јуни, 20110
images

Познато ви е она чувство кога јадете, јадете, но никако неможете да се најдете? Хрната би требало да ја задоволи гладта, но некои намирници делуваат спротивно:

Помфрит

На вкусните пржени компири ретко кој може да им одолее. Тие се вкусен прилог на многу јадења, но многумина од нас повеќе би сакале да ги конумираме како чипс со кечап.  Но, овие јаглехидрати полни со скроб тешко да ве заситат.

Тестенини

Тестенините се повеќе концентрирани и слатки, а помалку здрави. Они спаѓаат во едноставни јагленохидрати кои предизвикуваат зголемување на нивото на гликоза во крвта, поради што ќе се чуствувате повеќе гладни.

Јогурт со вкус

Јогуртот е одличен извор на калциум кој ја одржува јачината на коските, но ако косумирате од оној со вкус на јагода, крушка или некое друго овошје, во организмот ќе внесете многу повеќе шеќер отколку корисни минерали. Затоа подобро купете обичен јогурт и само додадете овошје или ореви и ќе добиете оброк богат со растителни влакна и здрави масти.

Ход дог

Виршла со тесто на многумина е обилен брз оброк, но колку што е добар за да ви го задоволи апетитот, толку е штетен за дигестивниот систем. Виршлата еполна со нитрати, конзерванси и натриум, а кога организмот ќе го наполните со неприродни состојки нема долго да биде задоволен и за кратко време ќе бара уште.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma