Хромотерапија

19 јануари, 20110
living-room_ideea2

Хромотерапијата на бои се базира на, ефектот на бојата на физичкото и психичкото здравје. Со неа се употребува боја и светло за воспоставување на енергетската рамнотежа во телото, без разлика дали се работи за физичка, емотивна, духовна и ментална рамнотежа. Постојат многу начини за да го направите вашиот животен простор посветол и поздрав и за вас и за сите луѓе кои престојуваат во него, а еден од нив е внимателно планирање на шема на бои. Важно е да се напомене дека човечкото око разликува повеќе од седум милиони бои, па оттука и појмот “зелена” крие крие многу нијанси и релаксирачки бои. Фоајето прави увертира na вашиот дом, па затоа, без разлика дали e малo или големo,eден од триковите за уредување на оваа област е да ставите црвен тепих, или стаза, што ќе доведе до чувство на топлина и удобност, посебно во ладна зима. Од најенергичните црвени тонови, за внатрешен дизајн користете само во детали, и ако сакте да се неутрализира нејзината огнена енергија, ќе ви помогнат, сината, црна или бела боја. При дизајнирање на дневна соба, важно е да се обрне внимание на активностите кои ќе се врши во него. Ако тоа е област, чија цел е главно да се релаксирате,изберете меки пастелни нијанси, и неутрални бои. Кујната е сама по себе топла соба, па затоа се препорачува употреба на ладни бои. Сина и зелена или пак лилакови нијанси. Доколку сакате да го зголемите вашиот апетит, портокаловата е вистинската боја за вас. За да добиете најдобра атмосферата, бањата украсете ја со зелена и аквамарин (зеленкаста сина), ако е област со поголеми димензии, а ако е бањата помала користете меки пастелни нијанси. Спалната е оаза на опуштање во која што забораваме на сите грижи акумулирано во текот на денот. Тополи кафеави тонови на дрво и на бледо црвена боја ќе го направи просторот удобен и романтичен. Од спротивната страна на креветот поставете слика или фотографија со смирувачки мотиви, на пример. морски и шумски пејзаж, и врз ноќната масичка ставете миризлива свеќа со мирис на лаванда, портокал, камилица или цимет. Боите во собите на децата треба да бидат забавни и ќе стимулираат ефекти врз развојот на детето. Основни бои (силна сина, жолта, црвена) со додаток на зелена и шарени дезени на ѕидовите (и цртани ликови, месечината и ѕвездите, итн.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi