Забната протеза на Черчил продадена за 19.000 евра

20 јануари, 20110
cherchil

Забната протеза која му припаѓаше на британскиот премиер Винстон Черчил, вчера е продадена на аукција во Лондон за скоро 19.000 евра. Златната протеза, првобитно била проценета на 9500 евра, изрботена е специјално за него за да му помогне да ја сокрие говорната маана, неговото познато шушкање, кое го пратело од неговото детство, објаснил експертот од аукциската куќа. Минатиот јуни, колекција од предмети на поранешниот британски државник беа ставени на аукција, меѓу кои една цигара, писма во кои се спомнувал Хитлер и неколку негови говори, а беа продадени за 690.000 евра.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma