И човекот може да ја пренесе новата бактерија ешерихија коли

21 јуни, 20110
news_4840

Истражувачите конечно  утврдиа  дека и човекот може да го пренесува новиот опасен тип на бактериата ešerihije koli , од кои досега починаа  39 лица, речиси сите во Германија, објави германскиот радио “Дојче Веле”.

Министерството за здравство во Визбаден најави дека во покраината Есен за ширење на инфекцијата е  виновна вработена во компанијата. Таа самата  не ги чувствувала симптомите на болеста, но од храна која ја подготвила која била доставена на една семејна прослава биле заразени 20 лица.
Како можело тоа да се случи, дали компанијата има проблеми со надзор на хигиена – тоа не е јасно, но тука е прв пат се докажа дека човекот, во контакт со храната, инфицирал други луѓе. Тоа сведочи за високата заразност на оваа бактерија која се наоѓа во која е најдена и во поток недалеку од Франкфурт.

Сепак, водата од потокот Erlenbah не се користи за пиење, но од наго се полеваат соседните имоти каде растат компири и шеќерна репка. Митираната бактериа е всушност прво е пронајдена во марулата која растела на  стотина метри од потокот, а надлежните органи не ни претпоставувале како  бактеријата стигнала во потокотва централна Германија.

Одгледувањето зеленчук таму е забрането веднаш, се разбира и било каква употреба на вода од реката, но не е јасно дали концентрација на бактерии била  доволна за  ширење оваа болест.

Сето ова покажува дека опасноста не е помината, иако се намалува  бројот на нови случаи на инфекцијата. За жал,  не е сигурно дека сите од вкупно 3408 случаи на болеста, може да се надминат болеста. Така, во провинцијата Северна Рајна-Вествалија овој петок забележана е нова,  39-то жртва.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/