И кравите имаат најдобри другарки

7 јули, 20110
kravi

Работејќи на докторската теза, една британка од универзитетот Northempton, открила дека кравите имаат најдобри другарки и дека патат по нив ако се одвоени.

Со мерење на отчукувањата на срцето и кортизолот во крвата на животното, 27 годишната Крист Мекленан, заклучила дека кравите се под стрес кога ќе се најдат во друштво со непознати крави или пак кога се одвоени од своето стадо.

Истражувањето покажало дека кравите се многу друштвени суштества и дека често развиваат силни врски со единките од стадото.

Младата научничка верува дека резултатите од нејзиното истражување би можеле да се искористат за подобрување на производството и квалитетот на млекото.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/