И животните се дрогираат?

4 јули, 20110
iboga-biljka-498

Неодамна објавено истражување на американските експерти, покажало дека и животните намерно зимаат психоактивни билки, пренесува весникот ”Hafington post”.

Американскиот невропсихијатар Дејвид Линден, во својата книга навел дека истражувањата покажале дека животните консумираат психоактивни билки и пречурки исто како и луѓето.

“Иако е тешко да се разберат мотивите на  животните, сепак врз основа на многуте случаи може да се заклучи дека животните главно ги користат овие растенија заради нивните психоактивни својства“, изјавил научникот.

Животните, наводно се свесни за ефектите од овие билки. Во Габон, слоновите, мајмуните, птиците, горилата и многу други животни консумираат билки со халуциногени својства како Ibogaine, кои биле користени од домородните исцелители во традиционалните ритуали.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/