ИБМ развил чип кој го имитира човечкиот мозок

19 август, 20110
brain-chip

Американската информатичка компанија IBM развила револуционерен чип кој функционира по принцип на човечкиот мозок, пренесува денес агенцијата AFP. Како што се изјасниле во IBM, ова откритие може да резултира со создавање на компјутер кој ќе биде способен да учи од сопствените искуства, да пронаоѓа корелации, да поставува хипотези, како и да се потсетува и да учи од претходно постигнатите резултати, со што се емитира функционирањето на самиот човечки мозок.

Се работи за нова врста компјутер кој ќе троши далеку помалку струја и ќе биде покомпактен од досегашните компјутери, надополнува IBM.

Два прототипа на овој чип се веќепроизведени и се наоѓаат во фаза на тестирање.

Тоа се чипови изградени со 45-нанометарска технологија и содржат елементи еквивалентни на група од 256 неврони (нервни ќелии).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit