Индиски чај

12 април, 20110
indiski caj

Индискиот чај е е ден од најпопуларните чаеви. Поради својата ниска калорична вредност, стана многу популарен за одржувањето на физичката форма, регулирање на телесната тежина и општо за здравјето на организмот.

Поради значителната количина на кофеин во црниот чај, тој има стимулирачки ефект и ги намалува поспаноста и заморот. Од овој чај може да се пие наместо кафе, бидејќи една шоља чај содржи една четвртина кофеин од едно кафе.

Чајот обично се приготвува така што 2 дл врела вода се истура врз една лажица индиски чај и се остава 10 минути.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi