Интересни факти што не ги знаевте за Јамајка

23 август, 20110

Јамајка е мал скапоцен камен на Карибите, со прекрасни плажи, жешко златно сонце, кафе и луксузни летувалишта. Но, тоа не е сè за Јамајка. Има уште илјадници други интересни факти, а овде ви нудиме 10 забавни информации за Јамајка кои најверојатно не сте ги знаеле досега.

Иако англискиот е официјален јазик, луѓето од Јамајка меѓу себе зборуваат на Patois, кој всушност е измешан јазик од англиски и афричко-креолски.

Јамајка е прва земја во западниот свет каде се изградила пруга, само 18 години после Велика Британија и пред САД да го стори истото.

Milk Rive Bath и Mineral Spa се најрадиоактивните спа бањи во светот. Водата во нив е девет и три пати соодветно порадиоактивна отколку во тие во Bath, Англија и во Kаrlvoy Vary, Чешка.

Јамајка е првата земја од Карибите во која се зборува англиски што издвоила независност во 1962 година.

Покрај САД, Јамајка има освоено најмногу Олимпијади и светски медали.

Јамајка е дом на најбрзите мажи на светот и многу други одлични атлети.

Јамајка е трета по ред по добиени титули за Мис на светот.

Јамајка е многу религиозна земја, и молитвата „Оче наш“ се пее секое утро во сите државни училишта.

Јамајка е официјалното родно место на Регето и Денсхол музиката.

Иако Јамајка е земја на сонцето, таа сепак, учествува и во Зимските олимписки игри.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit