10-те најубави храмови во светот – трет дел

23 август, 20110
naslovna-prambanan

Prambanan

Prambanan е хинду-храм, лоциран во централна Јава, Индонезија. Храмот бил изграден во 850 година. Составен од 8 главните светилишта и од 250 околни помали.

Речиси сите ѕидови на храмот се изрезбани, на кои се “раскажуваат“ приказни за инкарнацијата на Vishnu, за авантурите на Hanuman the Monkey King, за Ramayana како и за многу други легенди.

Иако не претставува најголемиот храм во Индонезија, сепак Prambanan претставува еден од најубавите и најграционзните храмови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit