Исплачете се, но нема да ви биде полесно

3 август, 20110
plachenje

Најново истражување објавено во магазинот Journal of Research in Personality  покажало дека солзите немаат никакво влијание врз расположението.

“Плачењето не е толку корисно како што се сметаше“, изјавил Џонатан Ротенберг, автор на студијата и професор по психологија на Универзитетот на Јужна Флорида.

Студијата вклучила 97 жени на возраст од 18-48 години кои имале вкупно 1004 епизоди на плачење во текот на тримесечната студија.

Кај 61% од нив плачењето не влијаело позитивно подоцна на расположението, иако не направило ниту да се чуствуваат полошо. Се на се само 9% од жените изјавиле дека по плачењето се чуствувале уште по тажни, додека 30% од нив не почуствувале позитивно поместување во расположението.

Професорот Ротенберг смета дека плачењето не е чин на прочистување, како што мислиме. Исто така, лицата кои се чуствуваат подобро по плачењето немаат корист од самите солзи, туку од социјалната поддршка која им се дава по овој чин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit