Израелски трупи пукале на палестински демонстранти во Сирија

6 јуни, 20110
West+Bank+Palestinians+Protest+Against+Israel+Fi3wVPx-EAYl
Израелски војници се заканувале со пукање на маса од неколку стотина демонстранти на Голанската висорамнина кои се собрале по повик поставен на “Фејсбук“ да дојдат на одбележување на 44 годишнината од арапскиот пораз во војната од 1967 година.
Како што се спуштил мрак и густа магла, некои демонстранти запалиле оган и изјавиле дека тука ќе останат, јавила сириската телевизија. Израелскиот “Канал 1“ објавил дека поголемиот број демонстранти се разбегале.
Во шестдневната војна од 1967 година Израел ја окупирал Голанската висорамнина во Сирија, како и Западниот брег и појасот Газа, каде Палестинците сакале да основат своја држава.
Израел го обвинил сирискиот претседател Башар ал Асад бидејќи дозволил демонстрантите да се соберат на Голанската висорамнина и да обрнат внимание на светската јавност со своето крваво загушување на народната побуна против авторитативните власти.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi