Со лук против целулит

6 јуни, 20110
Body-Lotion

Иако редовно вежбате и се трудите да изгледате убаво и згодно, целулитот кој се таложи на вашите нозе и задникот ви оневозможува да ја постигнете саканата цел.

Прво што треба да направите е да го промените начинот на исхрана и често да јадете јагоди, брокула, домати и грашок, бидејќи овие намирници се богати со витамин Ц, како и црвеното грозје, боровинки и цреши.

На појавата на целулит влијаат кофеинот и никотинот од цигарите, а лукот е добар избор во борбата против целулитот. Избегнувајте капење во врела вода, бидејќи целулитот во тој случај ќе биде видлив повеќе од претходно. Коритете креми кои содршат витамин Е.

Во борбата против целулитот потребно е да пиете и многу вода со што ќе го забрзате метаболизмот, а добро би било ако пиете и билни чаеви како зелениот чај и чајот од коприва.

Кога ќе се исончате целулитот е помалку видлив, но кога ќе излезете на сонце тогаш треба да се заштитите со крема за сончање за да избегнете забрзано стареење на кожата. Настојувајте да ги избегнувате лековите против болка и во својата исхрана додадете ги витамините А, Ц и Е.

Против целулиотот, покрај лукот може да се борите и со масажа која може да ја изведете и сами во домашни услови. Со прстите опфатете помали области и штипете, бидејќи на тој начин ќе ги отстраните сите токсини кои се веќе акумулирани во вашето тело. Може да се масирате и со дланките и тоа концентрирајте се на местата кои ви се покриени со целулит.

Редовно масирајте ги нозете и користете лук во секојдневната исхрана и резлултатот сигурно нема да изостане.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma