Кафето го намалува ризикот од рак на дојката?

13 мај, 20110
coffee

Редовното консумирање кафе може да влијае на смалување на ризикот од рак на дојката, според едно истражување на група научници од шведскиот институт “Karolinska”. Истражувањето објавено во научното списание (Breast Cancer Research), покажало дека жените кои пијат неколку шољи кафе дневно, изложени се на 57 % помала опасност од развој на тумори без хормоснки рецептори, посебен вид на рак на дојката, јавиле денеска француските медиуми.

Две други истражувања кои биле направени неодамна, покажале дека неколку шољи кафе на ден го намалува и ризикот од дијабетис, поточно од дијабетис тип 2 или старечкиот дијабетис.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi