Како да ослабнете без да се одрекувате од храна???

8 ноември, 20110
dietaaaaa

Најздравите начин за слабеење секогаш е здравата исхрана и редовното вежбање. Но, доколку немате силен карактер и брзо се откажувате, тогаш обидете се со овие неколку совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од вишокот на килограми.

Пијте многу вода: Неодамнешните студии покажаа дека водата помага постепено да изгубат вишокот на килограми. Пијте една чаша млака вода пред секој оброк и побрзо ќе се заситите, па ќе издете помалку храна. Јадете храна која содржи повеќе вода, како на пример манџи. Студиите покажаа дека студена вода го забрзува метаболизмот и ја неутрализира желбата за слатки пијалоци, како што сокови и тоници.

Забавувајте се: Студиите покажаа дека стресот влијае на телесната тежина, бидејќи не тера повеќе да јадеме, особено храна богата со шеќер и масти. Најдете време да се релаксирате и да се забавувате. Изберете активност која ослободува од стрес.

Вежбатје помалку?
Можете да го скратите времето поминато на вежбање со тоа што повеќе ќе се потрудите додека вежбате.  Краток, интензивна фитнес тренинг е исто толку ефективен како долга прошетка,  а дополнителна предност е тоа што го забрзува вашиот метаболизам и до 14 часа по вежбањето.

Спијте повеќе: Доволно количество на сон обезбедува здрави навики за јадење.  Луѓе јадат повеќе доколку се поспани во текот на денот. Исто така телесните функции на телото се побавни кога не сте наспани, па се зголемува складирањето на маснотии.

Уживајте во вашата храна: Една од најлошите работи што можете да направите кога се обидувате да ослабете е да не се јадете доволно храна. Не се лишувајте, но јадат помали порции. И слободно уживајте во јадењето, затоа што не значи дека уживатењето ќе ве спречи да ослабете.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş