Какви уметнички ремек дела создава природата :) Достојно за сечиј восхит :)))

3 ноември, 20110
00

Ги нарекуваат Тафони, и општо кажано ги има насекаде во светот кај што има приливни бранови. Тоа се еден вид мали пештери, образувани во порозните карпи, кои се создаваат во продолжение на милиони години од неуморната активност на брановите.

Всушност, научниците се уште не се согласни кои се точно процесите одговорни за создавањето на ваквите природни убавини. Единствено сигурно е дека имаат нешто заедничко со ерозијата на карпата.

Геолозите ги опишале уште во 19-от век, и немало човек што не бил восхитен од овие необичните креации на природата.

Треба да знаете исто дека вакви слични структури биле откриени и на Марс.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş