Кои градби се светски рекордери?

11 август, 20110
Gradbinaslovna

Саудиска Арабија соопшти дека планира да ја изгради највисоката зграда во светот, која ќе биде 1.000 метри надморска височина, а со тоа да го победи рекордот на зградата од Дубаи, Бурџ Калифа, која е 828 метри висока. Во оваа прилика, ви ги претставуваме некои од зградите кои ги држат светските рекорди.

Највисоката кула изградена од човек

Дубаи во јануари минатата година, официјално ја претстави највисока кула во светот, Бурџ (кула) Дубаи (828 м), изградена од човек. Успехот падна во сенка кога беше откриено дека најголемата компанија во Дубаи, која ја градела кулата е во долгови – и зградата беше преименувана во Бурџ Калифа.

 

Највисокиот базен во светот

Највисокиот базен во светот е на височина од 490 метри, во хотелот Риц-Карлтон во Хонг Конг. Отворен е во март оваа година, и е дополнет со LED екрани кои покриваат таванот и еден ѕид, така што посетителите можат да уживаат во погледот на коралите додека пливаат, но и на пристаништето Викторија.

 

Највисоката кула часовник во светот

Абраџ Ал Бит кулите во Мека се многу посложени, високи згради, меѓу кои се наоѓа и еден хотел, апартмани и резиденцијален центар. Ова архитектонско чудо се уште не е целосно завршено, но кога ќе биде, тоа ќе биде најголемата Саат кула во Саудиска Арабија.

Часовникот со четири страни има сличен дизајн како часовникот Вестминстер во Лондон и, наводно, е видлив од далечина од над 25 км. На проектот за изградба се очекувал да биде завршен 2009. Но, бидејќи имало неколку инциденти (вклучително и два пожари), се поместил завршетокот во 2011 година. Часовникот работи од август 2010 година.

 

Најголемата светска панорама

Изграден помеѓу 2005 и 2009 година, Сингапур Флаер (Dingapore Flyer) ги надмина сите други во светот. Со висина од 164 м, тоа е 5 метри повисока од Ѕвезди во Кина и 3 метри повисока од Лондонското Око.

Возењето во една од 28те климатизирани кабини, собира до 28 луѓе, и ќе ве чини 25 долари. И покрај својата популарност, туристите треба да бидат внимателни: панорамата од своето отварање четири пати се расипала, дури еднаш 173 патници биле 6 часа затворени во кабините.

 

Највисоките загради близначки

Познатите кули близначки Петронас во Куала Лумпур, дизајнирани од страна на Аргентина, ги граделе јапонски и корејски градители.

Зградите се одлика на малезиската култура и национална религија. Нивната изградба е завршена во 1998 година. Тие имаат само 88 спрата што е малку кога ќе се земе во предвид висината на 452 м.

Петронас кулите имаат врвови дури од 74 метри и поврзани се во средината со “небесен” мост.

 

Највисоката зелена зграда

Бидејќи тоа е Бурџ Калифа ги надмина сите нивоа, Тајпеј 101, како втора највисока зграда во светот, мораше да има нешто со кое треба да се издвои.

“Зелена” е добар избор за кампања, и обид да се заштеди енергија и се промовира рециклирањето во зградата. Овие напори се официјално наградени на 28 јули 2011 година, кога висината на облакодерот од 509 метри доби LEED Платинумски сертификат, со која се потврдува дека Тајпеј 101 највисоката зелена зграда во светот, со воден систем за рециклирање на покривот и 30%помала потрошувачка на енергија од просечната за зграда со ваква големина.

 

Највисока гробница

Иако во 1300та година Лондонската катедрала ја замени Кеопсовата пирамида во Гиза, како највисока структура во светот создадена од рака, Куфуровата гробница со 147 м височина се уште се одржува на првото место дури веќе 3800 години.

Ако тоа не е доволно таа да се најде на листата, Големата пирамида од Гиза е една од седумте чуда на антиката што сеуште постои.

Ниту, пак, ова ќе биде доволно? Останува Фараонот се уште се наоѓа во пирамидата. Што друго ви треба?

 

Највисокото минаре

Изграден на р’тот во Казабланка, џамијата Хасан Втори може да се смести 25.000 верници внатре и надвор 80.000. Половина од џамијата се наоѓа на земјата преку Атлантикот океан, а дел од подот на џамијата е направен од стакло, така што верниците можат да коленичат и да се молат директно над водата.

Со минаре со висина од 210 метри, џамијата е важен архитектонски ентитет за себе – не само дека е највисоко минаре во светот, но, исто така, највисоката структура во Мароко, која ја исполнува својата функција – пет пати дневно ги повикува верниците на молитва.

Во ноќта од неа излегува ласерски зрак што покажува на Мека “за патување до Бога” така што верниците од Казабланка (и околните области) ќе знаат точно каде е најсветиот град на исламот.

 

Највисокиот видиковец

Се наоѓа на 100от кат од светскиот финансиски центар во Шангај и е највисока зграда во Кина, трета во светот.

Таа е отворена за јавноста во август 2008 година и се протега на три спрата (највисоката точка е на 474 м) и има стаклени ѕидови кои под агол даваат впечаток дека се наведнувате над улицата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit