Коко Шанел – 40 години од нејзината смрт

9 јануари, 20110
1883-coco-chanel

Франција и модниот свет ја одбележуваат годишнината од смртта на една од најдобрите светски модни дизајнери Коко Шанел. Нејзините револуционерни модели ја дефинирале женската модна елеганција на 20 век. Шанел починала на денешен ден, 10 јануари 1971 година. Во 24 година од животот влегла во светот на модата и му останала верна до крајот на нејзиниот живот. Со својот визионерски стил Коко докажала дека елеганцијата и удобноста не се исклучуваат, пренесуваат медиумите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi