Колку е опасна козметиката, всушност?

14 ноември, 20110
kozmetika

Колку и скапа да е козметиката што ја употребувате, таа во никаков случај не е апсолутно полезна. Треба да знаете дека  секоја козметика  содржи и штетни компоненти, кои можат да бидат опасни.

Алкохолот во козметиката ја има лошата особина да го суши горниот слој од кожата, а во одговор на тоа таа започнува да синтетизира повеќе маснотии. И поради тоа се стига до контраефект – наместо проблемот да се отстрани, се задлабочува уште повеќе. Освен тоа алкохолот предизвикува појава на кафејави дамки по лицето.

Минералните масла, образуваат површински филм на кожата и на ваков начин ги блокираат порите, и кожата престанува да дише. Освен тоа и е спречено да ги исфрла и штетните токсини, што е една од нејзините основни функции. На овој начин се образуваат слободни радикали кои помагаат за побрзо стареење на кожата.

Постојат научни предпоставки, кои се уште не се докажани, дека долгата употреба на козметика што содржи синтетички емулгатори води до зголемен ризик од рак на црниот дроб и бубрезите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş