Компјутер прогласен за личност на годината

15 јуни, 20110
ibm-watson-498

Супер компјутерот кој го доби прекарот Вотсон е прогласен за личност на годината на гала наградите Веби, во Њујорк овој понеделник. Наградите Веби, кои важат за “Оскари во интернетот“ основани се во 1996 година, а ги доделува меѓународната академија за дигитална уметност и наука.

Компјутерот Вотсон од компанијата ИБМ, се прослави со победа над останатите учесници, јави Dailymail. Веби награда му беше доделена и на творецот на играта “Angry Birds” за мобилни телефони Питер Вестербек, на комичарот Вил Ферел, на главната уредничка на модниот магазин Вог и на други.

Целата церемонија и доделување на награди била предводена од актерката Лиса Кадроу.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma