Корејците паѓале по улици и го оплакувале Ким!

20 декември, 20110
Корејците паѓале по улици и го оплакувале Ким!

Ким Јонг Ил, лидерот на Северна Кореја, кој почина во саботата од срцев удар, наводно бил под голема физичка и ментална исцрпеност, јавила севернокорејската агенција KCNA.

Веста за смртта на лидерот многу жители ја примија како шок, спикерката која ја соопшти оваа вест на државната телевизија заплака, а стотици илјади корејци искочиле на улиците и го оплакувале својот лидер.

Водителката на вестите се појавила во црно бела гардероба и се обратила на нацијата.

„Нашиот државен секретар, шефот на севернокорејската војска, шефот на националната одбрана, лидерот на комунистичката партија и големиот лидер Ким Јонг Ил почина на 17 декемри во 8:30 часот“, изјавила водителката низ солзи.

Пјонгјанг соопшти дека на погребот на нивниот лидер нема да има странски делегации. Во Северна Кореја периодот од 17 до 29 декември  е прогласен како период или денови на жалост.

httpv://www.youtube.com/watch?v=9Xy2InXXIkk

httpv://www.youtube.com/watch?v=llaF52R4JW4

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber