Кожата страда по диета! Помогнете и!

10 ноември, 20110
1

Кога се подлагате на диета имајте во предвид дека кожата реагира на нетипичниот за телото режим на исхрана.

Да го кажеме појасно – кожата страда и брзо пројавува знаци на стареење.

Масните клетки се празнат, се нарушува правилната размена на материи, произвотството на колаген и еластин намалува и постепено кожата на лицето старее. Тоа се разбира води до појава на брчки.

Затоа по време на диета задолжително заменете го хидратантниот хрем со таков кој стимулира создавање на еластин и колаген, креми на масна основа, со висок процент на масло од бадем, авокадо и слично.

Затоа по време на диета јадете многу зеленчук и овошје или пак земете некоја витаминска терапија. Диетите најлошо се одразуваат на бојата на кожата, па затоа по време на диета ви препорачуваме да ја скриете умората на лицето со поставување на руж во боја праска и нежна пудра.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş